مصونیت سفره قلمکاری اصفهان از کپی برداری چینی

شهر اصفهان به عنوان یکی از قطب های تولید صنایع دستی در ایران با دارا بودن بیشترین تنوع محصولات صنایع دستی، خواستگاه بسیاری از هنر های اصیل و ظریف ایرانی می باشد.

 

 

یکی از هنر های اصیل و کهن ایرانی که هنر چاپ سنتی پارچه یا همان هنر قلمکاری که جلوه بارز آن در سفره قلمکاری اصفهان مشهود بوده و به دست هنرمندان اصیل و شریف قلمکار اصفهانی تهیه و تولید می شوند.

 

 

هنر قلمکاری اصفهان، از جمله هنر های دستی باستانی می باشد که از دل کارگاه های تولید قلمکاری اصفهان به دست هنرمندان بزرگ اصفهانی تولید شده و علاوه بر ایران در جای جای دنیا علاقه مندان زیادی را نسبت به خود جذب کرده و توانسته است نماد فرهنگی خوبی ازایران باشد.

 

 

هنر تولید پارچه های قلمکار قدمت طولانی دارد و این هنر زیبا در زمان خان های مغول به منظور رقابت با پارچه های منقوش چینی که به بازار های ایران سرازیر شده بود به روی کار آمد و در واقع هنر نقاشی روی پارچه به دست هنرمندان اصیل ایرانی وارد بازار پارچه شد.

 

 

شواهد حاکی از آن می باشد که اوج شوفایی هنر قلمکاری در دوران صفویه و در شهر اصفهان می باشد که این شهر پایتخت این سلسله بوده است، و دلیل آن استفاده از پارچه قلمکاری برای تهیه لباس برای مردان و زنان بوده و این فروغ تا اواسط دوره قاجاریه نیز ادامه داشته است.

 

 

با توجه به آنکه در ابتدای امر تولید پارچه قلمکار با استفاده از قلم مو بوده و طرح مورد نظر بر روی پارچه ای از جنس ابریشم، کتان و چلوار نقش می بسته زمان تولید این محصول زیاد بوده و با توه به استقبال از این هنر و نیاز به تولید بیشتر استفاده از قالب یا باسمه برای طرح اندازی مورد توجه قرار گرفت.

 

 

شهر اصفهان به عنوان بزرگترین تولید کننده پارچه های قلمکار در سطح کشور در واقع مهد این هنر شناخته شده و در گذشته های نچندان دور که زاینده رود در این شهر جاری بود شاهد مراحل تولید این پارچه های نفیس در کنار رودخانه بوده ایم.

 

 

هر چند به گفته مسئولین بقای این هنر در گرو اقلیم آب و هوایی این شهر و وضعیت بحرانی آب زاینده رود ندارد، اما می توان گفت که این مورد تاثیر چشمگیری در تولید این پارچه های سنتی داشته است دهرچند هنرمندان قلمکار اصفهانی همچنان از تلاش دست برنداشته.

 

 

در سال های گذشته و ورود گردشگران خارجی به بازار های سنتی و استقبال از پارچه های قلمکاری، تولید این پارچه ها نسبت به سال های گذشته رونق بیشتری داشته ، خرید سفره قلمکاری اصفهان یکی از گزینه های پیش روی گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

 

 

به جرات می توان گفت تولید پارچه قلمکاری اصفهان از خطر کپی برداری چین و کشور های همسایه مصون مانده و این پارچه اصیل تنها در ایران و به دست هنرمندان بزرگ قلمکار ایرانی تولید می شود و توانسته است یک سفیر فرهنگی از اندیشه و ذوق هنری ایران باشد.

در حال حاضر در تولید سفره قلمکاری اصفهان از دو طرح سنتی و مدرن استفاده می شود که هر دو طرح مورد پسند گردشگران داخلی و خارجی می باشد که در تولید طرح های مدرن از رنگ های فیروزه ای و صورتی استفاده می شود که یکی از دلایل استقبال از خرید سفره قلمکار اصفهان می باشد.

 

 

استفاده از پارچه قلمکار برای مصارف مختلف از جمله سفره قلمکاری، پرده قلمکاری، روتختی، روبالشی، ساک دستی، انواع پاپوش و لباس های سنتی استفاده می شود و در بازار قیصریه اصفهان شاهد تعدد فروشگاه سفره قلمکاری اصفهان می باشید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید عمده سفره قلمکاری اصفهان به وب سایت تک سبد مراجعه نموده. تک سبد با فراهم آوردن کالکشنی از زیباترین محصولات قلمکاری اصفهان تلاش در حذف واسطه ها برای فروش این محصولات داشته است.

 

برای مشاهده و خرید کلیک کنید

اطلاعات بیشتر و خرید